Sanktuarium Maryi z Guadalupe

Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe jest największym i najczęściej odwiedzanym miejscem kultu zaraz po Watykanie. Rocznie odwiedza go średnio 10-20 milionów pielgrzymów. Sanktuarium powstało na żądanie Najświętszej Maryi Panny. Przez to, że Maryja z Guadalupe została ogłoszona Patronką Ameryki Łacińskiej i Filipin, przed Bazyliką znajdują się 24 flagi państw kontynentu amerykańskiego oraz flaga Filipin.

Obecny kościół został wybudowany w pobliżu wcześniejszego, 16-wiecznego kościoła, ukończonego w 1709 roku, Starej Bazyliki.
W miejscu, gdzie Matka Boża objawiła się ubogiemu Indianinowi, wkrótce wybudowano małą kaplicę. Później ją powiększono, a z czasem wybudowano olbrzymią bazylikę pod wezwaniem Matki Bożej z Guadalupe. Od samego początku jej istnienia dokonują się tu nieustannie cudowne nawrócenia i uzdrowienia.


Stara Bazylika "Santa Maria de Guadalupe"

Inne obrazy Bazyliki:
Statua (za Bazyliką) przedstawiająca scenę Objawienia
-Ołtarz Bazyliki, a nad nim kopia cudownego Obrazu
-Pielgrzymi z Bazyliką w tle

Kiedy stara bazylika, wybudowana na podmokłym gruncie, poczęła obracać się w ruinę w wyniku trzęsień ziemi, kilkanaście lat temu powstało przepiękne nowe Sanktuarium, gdzie został umieszczony cudowny obraz. Zostało wybudowane między 1974 a 1976. Bazylikę zaprojektował Pedro Ramirez Vasquez, nawrócony agnostyk.
Nowa Bazylika przypomina swoim kształtem wielki namiot, okrągły namiot wznoszony niegdyś na pustyni, ten, który Bóg polecił Mojżeszowi wznieść u stóp góry Synaj.
Na szczycie Bazyliki znajduje się krzyż, którego podstawą jest litera M oznaczająca zarówno Maryję jak i Meksyk.
Nowa Bazylika mieści ok. 12 tys. osób, a na samym placu przed Bazyliką jest miejsce dla ok. 30 tys. osób.
To właśnie w nowej Bazylice, na centralnym pilastrze, znajduje się cudowny Obraz Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. Dzięki okrągłemu kształtowi Bazyliki, obraz Matki Bożej może być widziany z każdego punktu kościoła.


Nowa Bazylika "Santa Maria de Guadalupe"

Inne obrazy Bazyliki i jej wnętrza:
-Widok statuy J.P.II razem z Bazyliką
-Bazylika bliżej wejścia
-Wnętrze Bazyliki

Ujęcie Sanktuarium z perspektywy miasta Meksyk
Spojrzenie na Sanktuarium na tle miastaW tym świętym miejscu rokrocznie gromadzą się milionowe pielgrzymki, gdzie Matka Boska wyprasza niezliczone łaski dla swych czcicieli.
Papież Benedykt XIV specjalnym dekretem papieskim ustanowił Matkę Bożą z Guadalupe Patronką Meksyku oraz Królową krajów Ameryki Północnej. Obecny Papież Jan Paweł II po objęciu Stolicy Piotrowej odbył jedną z pierwszych pielgrzymek do Meksyku, nawet przed przybyciem do USA.
Obraz Matki Bożej nad Ołtarzem Bazyliki

Niezliczone masy ludzi, nie tylko katolików, ale i innych wyznań, udają się do Meksyku, by oglądać ten cudowny obraz Matki Bożej i prosić o łaski. Tak jak Polacy, gdziekolwiek się znajdują, biorą ze sobą obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, tak i Meksykanie czynią z obrazem Matki Bożej z Guadalupe. Uroczystość Matki Bożej z Guadalupe przypada w dniu 12 grudnia.

Aby umożliwić pielgrzymom bezpośrednią bliskość z Wizerunkiem Matki Bożej, za Prezbiterium stworzono specjalny podjazd-ruchomy chodnik-by wierni mogli przez chwilę, nie blokując kolejki, pomodlić się i obejrzeć Cudowny Obraz, który został specjalnie zamocowany, pochylony pod kątem.


Organy Bazyliki


Nowoczesne oświetlenie kościoła
Wzgórze Tepeyac


Oto kościół na wzgórzu, wybudowany na miejscu Objawień


A u podnóża kościoła jest ogród z różnorodnymi różami na pamiątkę róż od Matki Bożej

Cudowne wydarzenia w historii Bazyliki

Rektor bazyliki "Santa Maria di Guadalupe", ks. prałat Diego Monroy Ponce:
"W naszej bazylice codziennie jesteśmy świadkami ogromnej ilości cudów. Osobiście znam przypadek człowieka, który miał bardzo zaawansowanego raka. Lekarze byli bezradni, a on wiedząc że umiera, powierzył swe życie opiece świętej Maryi. To niezwykłe, ale choroba w niezrozumiały dla nikogo sposób, nagle zaczęła się cofać i człowiek ten został całkowicie uleczony.
Kolejny przypadek o jakim chciałbym opowiedzieć to historia człowieka, który uległ bardzo poważnym obrażeniom. Spadł z kilkunastu metrów podczas remontu domu. Jego stan był krytyczny. Rodzina zaczęła bardzo gorąco modlić się do Maryi z Guadalupe. Także i tym razem prośby zostały wysłuchane. Człowiek ten bardzo szybko całkowicie powrócił do zdrowia."

Takich przypadków w historii bazyliki odnotowano niezliczoną ilość. Codziennie można spotkać dziesiątki osób, które idą na kolanach kilkaset metrów przed Ołtarz w Sanktuarium, aby podziękować za otrzymane łaski lub oddać się w opiekę Matki Bożej z Guadalupe.
Przed Ołtarzem w Sanktuarium dochodzi bardzo często do również uważanych za cudowne, nawróceń.
Jednak do najbardziej niezwykłych zdarzeń związanych z wizerunkiem Matki Boskiej doszło przed kilkudziesięciu laty.


Fotografia po zamachu bombowym

Mówi ten sam Duchowny:
"W roku 1927 w okresie prześladowania katolicyzmu meksykański komunista umieścił pod obrazem kwiaty w wazonie. Wewnątrz znajdowała się bomba. Bomba wybuchła i wtedy wydarzył się kolejny cud, kolejne tajemnicze zdarzenie związane z obrazem. Mimo tego, że ołtarz został zniszczony, obraz nie ucierpiał. Znajdujący się przed nim krzyż w momencie wybuchu przyjął na siebie całą siłę eksplozji, tak jakby sam Chrystus ocalił wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe".


Człowiek ten pospiesznie opuścił kościół. Nikt nie zwrócił na niego uwagi, gdyż w tamtych latach składanie ofiar w bezpośrednim sąsiedztwie obrazu było rzeczą normalną.
Krzyż ma do dziś wygięty, półokrągły kształt i znajduje się wewnątrz bazyliki. Jest według wiernych jednym z wielu namacalnych dowodów na cudowność obrazu "Virgen de Guadalupe".Kultura dzisiejszych Indian
Ośrodkiem ogniskującym życie kulturalne współczesnych Indian jest Bazylika Maryi Panny z Guadalupe.

Rektor Bazyliki Maryi z Guadalupe:
"Ważnym przejawem naszej religijności jest muzyka. W naszym Sanktuarium jest grupa młodych ludzi, śpiewaków, bardzo szczególna i typowa dla Meksyku. To Mariachi. Ludzie ci przychodzą tutaj i śpiewają dla Matki Boskiej z Guadalupe."

Jako że religijność Meksyku jest złączona ściśle z jego kulturą, uroczystości kościelne stają się wydarzeniami składającymi się na krajobraz kulturowy Meksyku. Przykładem na to jest tzw. fiesta, organizowana np. z okazji odpustów parafialnych.Inne zdjęcia: 1  2  3  4  5 

Pow. fiesta meksykańska w dniu święta św.Jana Chrzciciela (miejscowy odpust parafii księży pallotynów). Tańce odpustowe kończą się dopiero następnego dnia rano.
142 kB mp3 -Dźwięki tej uroczystości


Maryja z Guadalupe mówi w swoim przesłaniu: Dosyć tych ofiar, kocham was Indianie takimi jakimi jesteście., z waszą kulturą, ale dosyć tych ofiar. Ofiarą jedyną słuszną i prawdziwą jest Mój Syn, którego wam przynoszę.
I jest pewnym, że kilka milionów Indian uwierzyło w to. Owoce tamtego wydarzenia trwają do dziś.
Meksyk dzisiaj jest w czołówce krajów katolickich i chrześcijańskich.